Yaklaşık 27.000 Boeing çalışanı, sağlık ve güvenlik yönergelerine göre önümüzdeki hafta işe dönecek.

Korona virüs salgını nedeniyle geçen ay operasyonlarını askıya aldıktan sonra, Boeing önümüzdeki hafta Washington eyalet tesisinde uçak üretimine devam edeceğini duyurdu.

Yaklaşık 27.000 Boeing çalışanı, 747, 767, 777 ve 787 de dahil olmak üzere ticari jetlerin üretimine devam etmek için gelecek hafta işe dönecek. Üretici, virüsün yayılmasını önlemek için özellikle ekstra sağlık önlemleri alacaklarını söyledi.
Boeing yöneticisi Stan Deal, “Çalışanlarımızın, ailelerinin ve çevresinin sağlığı ve güvenliği ortak önceliğimizdir.” Dedi . “Bu aşamalı yaklaşım, güvenilir bir tedarik tabanımız olmasını, kişisel koruyucu ekipmanımızın hazır bulunmasını ve müşterilerimiz için gerekli çalışmaları sürdürmek için gerekli tüm güvenlik önlemlerini almamızı sağlıyor.”

Reuters’e göre , salgın Şubat ayında Washington’a geldiğinden beri yaklaşık 200 Boeing çalışanı korona virüs testi pozitif çıktı.

Çalışanlar kademeli vardiyalarla çalışacaklar ve yüz maskeleri takmaları gerekecek. Fiziksel mesafenin sağlanamadığı alanlarda kişisel koruyucu ekipman giyeceklerdir.

Bununla birlikte, Boeing’in Renton, Wash tesislerinde üretimi, korona virüs salgını öncesinde tartışmalıdır. Geçen yıl, Boeing 737-MAX uçağı, Endonezya ve Etiyopya’daki beş ay içinde toplam 346 kişiyi öldüren iki kazadan sonra yere indirmişti. Özellikle Boeing 737 için üretim aşamalı olarak yapılacaktır.

Ancak başlamak için Boeing, havacılık endüstrisinin hükümetten yardıma ihtiyacı olacağını söyledi.

Boeing CEO’su Dave Calhoun, Reuters tarafından alınan bir mektupta, “Sektörümüzün kredi piyasalarına erişimin sağlanması için kritik olacak ve büyük olasılıkla doğrudan hibelere karşı kredi biçimini alacak olan hükümetin desteğine ihtiyacı olacak” dedi. “Ekibimiz, müşterilerimiz tekrar uçak satın alana kadar işimizin ve tedarik zincirimize likiditeyi akıtmanın en iyi yollarına odaklanmaya devam ediyor” dedi.

Geçtiğimiz ay Boeing, hükümetten havacılık ve uzay imalat sanayii için “kredi garantileri de dahil olmak üzere kamu ve özel likiditeye en az 60 milyar dolar erişim sağlamak istediğini” söyledi. Ancak üretici, bu yeniden açılmayla federal finansal yardım isteyip istemeyeceklerine dair ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Başkan Donald Trump da geçen hafta Boeing’e yardım etmekten bahsetti.

“Boeing henüz yardım istemedi ama sanırım yapacaklar,” dedi bir korona virüs görev gücü brifingi sırasında. ”Boeing’e bir şey olmasına izin veremeyiz.”